Azi debuteaza al treilea turneu de Grand Slam al anului, Wimbledon

Competiţia se va desfăşura în perioada 29 iunie – 12 iulie

Published

on

Azi debutează al treilea turneu de Grand Slam al anului, Wimbledon, competiţie ce se va desfăşura în perioada 29 iunie – 12 iulie şi va fi transmisă ÎN DIRECT de canalele Digi Sport.

În prima zi a turneului, vor intra în concurs 3 români: Alexandra Dulgheru (60 WTA) va da piept cu Kristina Mladenovic (38 WTA).

Irina Camelia Begu (cap de serie 29) se va duela cu Daria Gavrilova în ultimul meci programat luni pe terenul 6.

Tot la simplu, Halep o va confrunta pe Jana Cepelova, Andreea Mitu pe Olga Govortsova, Monica Niculescu pe Monica Puig.

În 2014, turneul masculin a fost câştigat de Novak Djokovic, după un nou duel epic, în finală, cu Roger Federer, decis în 5 seturi, 6-7, 6-4, 7-6, 5-7, 6-4. Întrecerea feminină a fost adjudecată de Petra Kvitova, care a învins-o fără probleme pe Eugenie Bouchard, în ultimul act (6-3, 6-0), în doar 57 de minute.

Jucătoarea Simona Halep, locul 3 WTA, a declarat că este încrezătoare că poate juca un tenis bun la turneul de la Wimbledon şi consideră că faptul că şi-a îmbunătăţit serviciul o poate ajuta în competiţia ce se va disputa pe iarbă, informează site-ul oficial al competiţiei.

„Nu am avut un sezon bun pe zgură în acest an. Am fost dezamăgită când am pierdut la Roland Garros. Poate eram obosită psihic şi poate de aceea am avut de pierdut pe zgură. Nu am jucat tenis timp de aproximativ cinci zile, ceea ce a fost foarte bine. M-am relaxat. Mi-am spus că trebuie să mă bucur din nou de tenis, să muncesc mult în fiecare zi. Aşa că am început să muncesc şi mai mult. Acum sunt încrezătoare că pot juca din nou un tenis bun. (…) Îmi place jocul rapid. Evoluez cu încredere. Mi-am îmbunătăţit mult serviciul, ceea ce mă poate ajuta acum pe iarbă”, a spus Halep.

Sursa:mediafax.ro