Connect with us

Sport

Monica Ungureanu, bronz la Europenele de la Varșovia

Astazi au loc meciuri la categoriile 63 și 70 kg (feminin), respectiv 73 și 81 kg (masculin).

Published

on

Sportiva română Monica Ungureanu a cucerit medalia de bronz în limitele categoriei 48 kg, joi, la Campionatele Europene de judo de la Varșovia, după ce a învins-o în meciul decisiv pe Noa Minsker (Israel).

Ungureanu, care obținuse bronzul și la ediția de anul trecut, a trecut în optimi de Cinta Garcia Mesa (Spania), prin ippon, în sferturi a câștigat tot prin ippon în fața ucrainencei Marina Cerniak, dar a pierdut semifinala cu rusoaica Irina Dolgova (ippon), pentru ca apoi să câștige meciul pentru locurile 3-5 cu Noa Minsker, diferența făcându-se la punctele de penalizare.

Tot la categoria 48 kg, Alexandra Pop a fost învinsă în primul tur de Maria Siderot (Portugalia), prin ippon.

Astazi au loc meciuri la categoriile 63 și 70 kg (feminin), respectiv 73 și 81 kg (masculin), România fiind reprezentată de Alexandru Raicu și Marcel Cercea la cat. 73 kg, Vlad Vișan și Elemer Szocs la cat. 81 kg.

Obiectivul delegației României la Europenele din Polonia era câștigarea unei medalii.

Sursa: Agerpres